Fotogalerie: Smírčí kříž

Fotogalerie: Umístění nového smírčího kříže

Smírčí kříž

 

Poloha

 

Z původního stanoviště byl nejprve transportován do parku na návsi, pak do parku u kulturního domu a na konci března 2009 do parku u kostela sv. Václava.

Mapa zde...

 

Historie

  

Původní místo tohoto kříže je popisováno v kronice z roku 1881 s pomístným názvem „U kamenného křížku“ pod Holubím vrchem na západ vedle cesty, která vede do Jiříkovic mlýna uprostřed meze. Vztahuje se k němu pověst, podle níž je postaven na místě, kde je pochován muž, který onemocněl nakažlivou nemocí a občané Čisté mu sem nosili potravu, aby nechodil do obce. Podle kronikáře ale jde o hraniční mezník (Kronika města Čisté a jeho vůkolí sepsal a sestavil V. Scheiner 1881).

Pozn. – poněkud upravená pověst praví, že nemocný měl být dělník stavějící železniční trať pocházející z Itálie, což ovšem nesouhlasí datací, protože trať se stavěla až necelých 20 let poté, co již pověst zaznamenal zmíněný kronikář.

Pozn. 2 - další varianta praví, že se jedná o kříž upomínající na hromadnou smrt italských dělníků, kteří pracovali ne stavbě železniční tratě Mladotice-Rakovník.

 

Památku, tehdy stojící (a pak ještě v roce 1975) západně od Čisté směrem k Drahotovic (tj. dnes Kočkovu) mlýnu nedaleko železničního mostu popisuje dále Jan Renner. Na kříži byl letopočet 1713 (rozměry 85 x 62 x 15 cm), ale již tehdy nestál na svém původním místě, jelikož stával v polích a protože překážel při polních pracích byl vyzdvižen přitom rozbit a pohozen. Při stavbě trati (tj. 1899) jej stavbyvedoucí inženýr dal postavit a stmelit na místě, které Renner popisuje. (RENNER, Jan, Kamenné památky. Věstník musejního spolku královského města Rakovníka a politického okresu rakovnického, ročník XXVII. Rakovník 1937, s. 32-61).

 

V roce 1975 je popsán jako jednoduchý hrubě tesaný kamenný kříž, dlouhou dobu poškozený přeražený a drolením kamene, byl částečně opraven Václavem Sajdlem a jsou zmiňovány zbytky cifer nebo písmen a reliéfu kříže. Odkazuje mj. na práci Rennera, Kamenné památky. Podle tradice je zde místo posledního odpočinku vojína Vlacha raněného morem – k r. 1713 odkazuje na Kočku – dějiny pol. kresu. (KORB, Václav, Kříže, sochy, pomníky, pamětní desky a jiné památky v městě Čisté a okolí. Strojopis a fotoalbum 1975.)

 

Sklenář pak zřejmě cituje nějaký starší pramen, který upřesňuje lokaci kříže uváděnou Rennerem: „Pod Holubím vrchem, při cestě k Jiříkovu mlýnu, při kraji lesa Hor neuměl kamenný kříž přenesený sem při stavbě dráhy z pole hospodáře z čp. 94 jemuž tam překážel“. (SKLENÁŘ, Jaroslav, Městečko Čistá a okolí. Okresní muzeum Rakovník 1999, s. 136-137).

 

Bednařík uvádí shodné údaje s Rennerem. (BEDNAŘÍK, Tomáš, Historické památky Rakovnicka. Raport Rakovník 1997).

 

Po druhé světové válce byl kříž znovu rozbit. V roce 1987 byl přemístěn do parku u kulturního domu a opraven Petrem Pornerem, kronikář v té době uvádí na kříži letopočet 147 (1 nebo 4) a iniciály J H, podle nichž kříž určuje jako smírčí z doby rychtáře Jana Holuba. (Kronika Čisté, kniha 3, 1983-1989).

 

Současnost

 

Koncem března 2009 kříže umístěny ke kostelu Sv. Václava v Čisté o.s. Čistecké jablko.

Dle svědectví jsme v říjnu 2011 umístili na údajné původní místo nový smírčí kříž. Viz. foto výše.

 

Přibližná poloha zde...

Diskusní téma: Smírčí kříž

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek